top of page
  • תמונת הסופר/תאריק דרוקר

מה המשמעות של נעל ריצה?מה המשמעות של נעל ריצה?

נעל ריצה פירושה, מילולית, נעל "ריצה". אלו הנעלה המיועדות למחווה הספורטיבית הזו אך, כפי שנראה, יכולות להראות מאפיינים די שונים זה מזה.


נעלי ריצה (נעלי ריצה)

מה חשוב לזכור בבחירת נעל הריצה הנכונה?

בחירת נעל הריצה מצריכה היכרות מדויקת עם הדגמים וכל הקטגוריות הקיימות כיום בשוק.


הבחירה מושפעת ביותר מ:


כל בעיה בתמיכה של כף הרגל; במיוחד יש:

פרונטורים (Hyperpronators): כשהעקב על הקרקע, הקשת המדיאלית קרובה לקרקע (הנעליים נשחקות יותר מבפנים)

Supinators (Hypopronators): עם העקב על הקרקע, הקשת המדיאלית מורמת מהקרקע (הנעליים נשחקות יותר מבחוץ)

יְצִיבָה

מִשׁקָל

מרחק שעבר

מהירות נסיעה

סוג השימוש (מירוץ או אימון, מסלול או אספלט, לכלוך...).

כיצד צריכות להתאים נעלי ריצה?

נעלי הריצה חייבות להתאים בצורה כזו שיעטפו את כף הרגל, הימנעות מיצירת תנועות פנימיות לא מועילות, אך יחד עם זאת מאפשרות מינימום סובלנות המונעת חיכוך מעצבן, כואב או אפילו מזיק להתאמה עצמה.


לפעמים, ההתאמה כל כך מורכבת שאפילו רק החלפת גרביים הנעל כבר לא מתאימה בצורה אופטימלית!


נעלי סופינטור פרונאטור

כדי להגיב לכל המשתנים הללו, ישנם סוגים שונים של נעלי ריצה, המחולקות לקטגוריות מאקרו לצורך זיהוי קל יותר. ללא קשר למותג, לשתי נעליים המשתייכות לאותה קטגוריה יש אפוא מאפיינים דומים, ההופכים אותן למתאימות למשתמש מסוים.


ברור שבתוך אותה קטגוריה עדיין יש הבדלים בין הדגמים השונים ולכן נעל יכולה להתאים פחות או יותר על סמך גורמים בודדים כמו מורפולוגיה ותמיכת כף הרגל.

סוגי נעליים לריצה

בואו נראה בפירוט את הקטגוריות האלה של נעלי ריצה:


A0 = מינימליסטי

A1 = סופר קל

A2 = ביניים

A3 = ריפוד מקסימלי (ניטרלי)

A4 = יציב

A5 = ריצת ניסיון.

בואו ננתח אותם אחד אחד.


A0 = מינימליסטי

התאמה לשימוש

בקניית זוג מינימליסטים, חיוני לבחור "את הנעל שאתה אוהב"! כלומר: אסור לספורטאי לשכוח שקטגוריית הנעליים הזו מיועדת לתרגילים מהירים, קלים ומהירים מאוד... אבל מעל הכל... שמבחינה אוסטיאו-שרירית-מפרקית, לא כולנו אותו הדבר. ! מסיבה זו, קודם כל יש לאשר את ה-A0, ולאחר מכן לבחור על סמך התחושות שהוא יכול להעניק לרץ (ומכאן הנעל המנוסחת שאתה אוהב).


הסתגלות מורפולוגית

זה הנשק המנצח בקטגוריה הזו. נעל הריצה המינימליסטית מתמקדת בנוחות הנעל כדי לשחזר ביעילות את תחושת ה"הליכה יחפה" או במינימום התמיכה הדרושה.


התאמה ביומכנית

זה פרמטר מאוד מעניין; זכרו שה-A0s מבוססים יותר על הקינטיקה של כף הרגל ולא על הלחץ שנגרם מהריצה התחתונה.מאופיינות בעיצוב בצורת כף הרגל ומצוידות בטכנולוגיית XS TREK המאפשרת גמישות ומשיכה ברטוב, נעליים אלו מצוידות בסוליה מינימלית ובחלק עליון פוליאסטר דק, נושם ועמיד מאוד.

החלק העליון עשוי פוליאסטר עמיד אך גמיש, שנשאר שלם גם לאחר מספר שימושים.

נעליים אלו מתאימות לסוגי שטח שונים, החל מהשביל ועד למגרש המשחקים העירוני ואפילו פעילויות בתוך הבית, הודות למאפיינים הבלתי מסמנים.


A1 = סופר קל

התאמה לשימוש

כדי להשתמש בנעליים אלה יש צורך: להיות "קל על כף הרגל", לרוץ במקצבים מהירים ועל משטחים קבועים, להיות בעלי מבנים אוסטיאוארטיקריים ללא דופי ואולי להתפאר ב"גיל צעיר"! זכרו שהגיל (ובמקרה זה גם האימון) אינו מאפשר לפצות במידה מספקת על החריגות התכופות הקשורות בריצה.


הסתגלות מורפולוגית

הן הנעלה קלות וחיוניות; כדאי לחפש דגמים שמתאימים "באופן מושלם" ובעיקר שלא יוצרים אי נוחות. לשם כך יש צורך לחפש ולמצוא את הדגם בעל נפח פנימי (סובייקטיבי) נכון.


התאמה ביומכנית

אסור לעשות טעויות בבחירה. ה-A1 כל כך פשוט שחיוני לחפש אותו עם מאפייני התמיכה הספציפיים של טכניקת הריצה שלך.


אידיאלית לריצה תחרותית ואימוני אינטרוולים, נעל ריצה זו, שכל פרט בה נועד להבטיח ביצועים מקסימליים, בעלת עיצוב קליל במיוחד המתערבב עם טכנולוגיית Floatride, לריפוד מגיב ודינמי, המבטיח נוחות מיטבית, צעד אחר צעד.

החלק העליון של רשת טכנית חד-שכבתית מבטיחה קלילות ונושם, בעוד שההתאמה הצמודה מציעה נוחות מעולה.

A2 = בינוני

התאמה לשימוש

חומרי ביניים הם קטגוריה "לא ברורה" במקצת; בהערכת המשקל, ההגדרה וטכנולוגיית העיצוב, ה-A2 יכולה לייצג נעל "תחרות" פוטנציאלית או אפילו, לבני המזל (והמאומנים), אפילו נעל המתאימה לתחתית.


הסתגלות מורפולוגית

מגוון המבחר הוא רחב וההצעות היחסיות לגבר/אישה מאפשרות לכל אחד למצוא את הדגם האידיאלי; גם במקרה זה, בנוסף למדידה, חיוני להעריך את כל נפח כף הרגל.


התאמה ביומכנית

עבור הביניים יש כבר טכנולוגיות שיכולות לפצות על פגמי התמיכה הגדולים: של הבוהן או העקב, ובפרונציה או סופינציה.


נעל קלת משקל ותגובות מעוצבת עם ריפוד דינמי של Wave Technology ומשולבת עם מערכת DynamoFit.

בעוד שפלטת ה-Wave מבטיחה פיזור טוב יותר של גל ההלם בעת פגיעה בקרקע, ומבטיחה איזון אידיאלי בין ריפוד מעולה ויציבות יעילה, מערכת Dynamotion Fit, המשתמשת בטכנולוגיות הביו-מכניות והתנועה העדכניות ביותר, מאפשרת לך ללוות את כף הרגל בכל שלבי התמיכה, מציעה נוחות מושלמת לכף הרגל בזמן הריצה.

A3 = הפחתה מרבית

התאמה לשימוש

הדגמים עם ריפוד מירבי מתאימים לכולם ומייצגים קטגוריית הנעלה מהנלבשות ביותר בציבור הצעיר (גם אם לא תמיד מהודקים כמו שצריך!) בחיי היום יום. בחירה ב-A3 לא מעוררת קשיים בגלל המחסור במוצרים בשוק, להיפך! כדי לבחור נכון, יש צורך "לנמק באופן אובייקטיבי" לגבי הביצועים והמאפיינים של האדם, הן בתחרות והן באימונים.


הסתגלות מורפולוגית

גם מנקודת מבט זו, המגוון של השוק לא אמור להקשות מדי על הבחירה. הדבר החשוב הוא לזכור להעדיף בסופו של דבר נוחות כף הרגל. יש לשקול בזהירות רבה יותר את השרוכים, הסוליה, הצוואר והקשת של כף הרגל ביחס לעיצוב ולצבע.


התאמה ביומכנית

ה-A3 אינם שימושיים לפתרון בעיות תמיכה ומיועדים לנבדקים בריצה קבועה הזקוקים לכוח בלימת זעזועים רב.


נעל זו, שעוצבה ונבנתה להתאים באופן מושלם לסגנון של כל רץ, בין אם מדובר ברץ מתחיל או מנוסה, מציעה ריפוד רך עוד יותר, תוצאה של טכנולוגיה חדשה לגמרי בשם DNA LOFT: החומר החדש הזה מסתגל לצעדים של אלה לובש ומציע רכות קיצונית, מבלי להתפשר על היענות והתנגדות.

החלק העליון של הרשת החדש וטכנולוגיית 3D Fit Print, אם כן, עוטפים בעדינות את כף הרגל, נעים ומתרחבים עם כל צעד ומבטיחים נזילות מקסימלית. לבסוף, ה-Double Jacquard Mesh החדש נועד לשפר את יכולת הנשימה והגמישות של החלק העליון.

A4 = יציב

התאמה לשימוש

קרסול רגיל.


הסתגלות מורפולוגית

חלים אותם שיקולים שנעשו עבור קטגוריית A3, איתה הם חולקים איכויות של ריפוד, נוחות ומשקל כללי.


התאמה ביומכנית

התכונה היא שהופכת אותם למיוחדים. את דגמי ה-A4 יש לבחור על בסיס צרכים ספציפיים ולא על בסיס "תחושות פשוטות"; זה המקרה של צורות מסוימות של תמיכה בצמחים שאין להן שום קשר לבלאי הפשוט של הדריכה.


מתאימה גם למי שמחפש הגנה באימונים ארוכים, וגם למי שמחפש ביצועים טובים יותר בניסויים קצרים יותר, הנעל הזו היא ללא שוק (הכנס קשיח הממוקם בחלק המדיאלי של הסוליה האמצעית) ומצוידת בתעלות כיפוף חדשות המעדיפות תגובתיות רבה יותר ונזילות בשלב הדחף.

הסוליה מיוצרת בטכנולוגיית XT-600, גומי פחמן המבטיח עמידות ומשיכה לאורך זמן.

החלק העליון, קל ונושם, מחוזק ומכיל יותר. קשת התמיכה המדיאלית מתערבת רק כאשר יש צורך בשליטה באור.


איך לבחור אותם

טבלה עם פרמטרים כלליים (מעיד) לבחירת נעל הריצה במרוץ.

גברים פחות מ-60 ק"ג בין 60 ל-80 ק"ג מעל 80 ק"ג

נשים פחות מ-50 ק"ג בין 50 ל-60 ק"ג מעל 60 ק"ג

מתחת ל-4'30 אינץ' לק"מ מינימליסטי וסופר קל סופר קל ובינוני בינוני

בין 4'30'' ל-5'30'' לק"מ Intermedie Intermedie הפחתת מקסימום

מעל 5'30 לק"מ ביניים מקסימום פחת מקסימום פחת

ללא קשר לקצב, באימוני שטח, ספורטאי השוקל בין 50 ק"ג ל-75 ק"ג עם תמיכה ניטרלית יצטרך לבחור ריפוד מקסימלי A3, בעוד שבמרוץ (אפשר) הוא יכול להתמצא לעבר בינוני או סופר קל. מעל 75 ק"ג, במיוחד אם במהירויות מירוץ איטיות למדי, ההנחה היא שהמשקל על כף הרגל (המכפיל ב-3 בריצה) קובע תמיכה כמעט מוחלטת של הצמח על משטח התמיכה; במקרה זה, רצוי להשתמש בנעל A4 יציבה.


צפייה 10 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentarios


bottom of page